….Отримав від колеги з Франківська відзнаку єврейської поліції в гетто. Коли президент Ізраїлю звинуватив українців та членів ОУН у причетності до розстрілів у Бабиному Яру, він ні слова не сказав про безпосередню участь самих євреїв у Голокості.

Отож, варто знати, що єврейська внутрішня поліція, чи як їх називали«Служба порядку» активно допомагала німцям у переслідуванні інших євреїв, у тому числі у їх відправленні до концтаборів. Чисельність таких загонів залежала від чисельності населення гетто. Так, наприклад, у Варшавському гетто у «Службі порядку» служили близько 2500 осіб, у Лодзі — 1200, у Львові — близько 500. Поліцейському видавався кийок і він мав майже необмежену владу усередині гетто. У міру швидкого посилення режиму в гетто поліцейські не знали пощади. Їх аргументом було: «Що ви від нас хочете: не ми, так німці зроблять це».

Поліцейські в багатьох випадках були ще жорсткіше, ніж німці. Хабарництво і побори у варшавському гетто досягло астрономічних розмірів. Члени «юденрат» і єврейська поліція наживали на цьому фантастичні бариші. Наприклад, в гетто німцями було дозволено мати лише 70 хлібопекарень, паралельно ж існувало ще 800 підпільних. Вони використовували нелегально завезенну в гетто сировину. За ідеєю, євреї, службовці в поліції і адміністрації повинні були б ховати їх від німців і радіти – більше євреїв-одноплемінників виживе від додаткового хліба. Насправді ж власники цих підпільних хлібопекарень обкладалися великої «мздою» своєї ж поліцією і «юденрат». В разі відмови оплатити їх чекало викриття перед нацистами. Єврейська поліція брала «мзду» також з контрабандистів, які привозять в гетто продовольство та інші речі.

Контрабандним перевезенням товарів займалася, до речі, і сама єврейська поліція. Спочатку єврейські поліцейські мали можливість залишати межі гетто. Вони цим користувалися і щодня проносили продукти, які продавали по шаленим цінами. Через кілька місяців німецька влада почала заарештовувати єврейських поліцейських поза межами гетто.Поліція і агенти-євреї, службовці німцям, видавали німцям євреїв-підпільників. Члени «юденрат», міцно пов’язані з поліцією, також тероризували населення гетто. «Юденрат» займався розподілом харчування в гетто, що давало серйозний привід для збагачення – в 1941 році надходження від продажу хлібних талонів становили понад дві третини доходів «юденрат». В «юденрат» примудрялися брати мзду навіть з вуличних жебраків….

Орест Круковський

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.